D.U.K.
TERMINAI
STRAIPSNIAI
NUORODOS

    NC (Numerical Control) - tai skaitmeninis valdymas. Įrenginys tiesiogiai priima komandas iš valdymo bloko. Tokie įrengimai pasirodė jau po Antrojo pasaulinio karo. Tai dažniausiai irenginiai, skirti kartoti operacijas. Komandų seka gali būti įrašyta perfojuostoje ar perfokortoje.

    CNC (Computer Numerical Control) - tai skaitmeninis programinis valdymas.  Trumpai – tai kompiuterinis “ kontroleris”, kuris “priima” komandas G-kodais ir pagal gautą informaciją valdo įrenginio įrankį įrenginio darbo erdvėje. 

    CNC (Control System) – skaitmeninio  programinio valdymo sistema. Sistema susidedanti iš

    G-kodai (G-code) - bendrinis programavimo kalbos, kuri valdo CNC  sistemas,  vardas. Ji buvo sukurta 1960 metais (EIA- Electronic Industries Alliance). Patobulinta ir standartizuota 1980 metais kaip standartas RS274D. Šiuo metu plačiausiai naudojamas Japonų firmos FANUC patobulintas RS274D standartas DIN66025 .

   CAD (Computer-aided design) – kompiuterizuota sistema, padedanti kurti, modeliuoti ir optimizuoti produktą. Sistema paprastai susideda iš kompiuterio ir programinės įrangos. Egzistuoja daugybė sistemų nuo 2D vektorinių  iki 3D kūnų ir paviršių modeliavimo.

    CAM (Computer-aided manufacturing)  – kompiuterizuota sistema, padedanti paruošti CAD sistemos pagalba sukurtą objektą gamybai. Kitaip – iš CAD objekto padaroma G-kodų programa, su kuria gali dirbti CNC sistema. Gali būti kombinuotos CAD/CAM sistemos.

   Postprocesor – parametrų byla, turinti konkretaus įrenginio (CNC valdymo sistemos) informaciją, ir dalyvaujanti G-kodų konvertacijos procese. Adaptuoja CAD sistemos duomenis konkrečiam irengimui ar valdymo sistemai.

    DMC (Digital motion controller) – skaitmeninis judesio kontroleris. Sudedamoji CNC sistemos dalis, skirta valdyti judėjimo ašių pavaras. Papildomai atlieka loginio valdymo funkcijas.